O projekcie.
To taki potworny wysiłek, nie dać się prześladować temu, co przepadło, i tylko trwać w zachwycie nad tym, co było. Jandy Nelson, Niebo jest wszędzie
Gdy kryzys związany jest z jakąkolwiek trudną stratą, fizyczną lub psychiczną, stajemy w obliczu nieuchronnej zmiany. Mamy jednak wpływ na to, czy ostatecznie ta zmiana nas wzmocni, czy osłabi. Żałoba może pojawić się nie tylko po śmierci bliskiej osoby, ale także w związku z rozstaniem, rozwodem, utratą nienarodzonego dziecka czy stratą cennego przedmiotu, majątku, pracy, zwierzęcia, idei lub myśli. Etapy żałoby i odczucia, które jej towarzyszą są w każdym z tych przypadków podobne. Nie znaczy to oczywiście, że waga straty zawsze jest identyczna. Chodzi raczej o sposób przeżywania danej sytuacji i fazy, przez jakie należy przejść, by poradzić sobie w tym trudnym czasie.
Podczas przeżywania żałoby trudno jest zaakceptować dobre rady czy teoretyczne rozważania na temat faz i etapów żałoby. Nie wiedza jest tu jednak ważna, ale rozumienie co się z nami dzieje w tych trudnych chwilach, jakie przynosi żałoba. Etapy, na jakie się ją dzieli, wyjaśniają, co może nastąpić, pozwalają akceptować swoje zachowania, nie obwiniać się. Pozwalają nam także dać sobie zgodę na odczuwanie przychodzących emocji i przeżycie ich, zamiast tłumienia i włączania kolejnych blokad, które oddzielają nas od własnych uczuć.
Cykl „Ja – radząca sobie ze stratą” obejmujący wykłady, warsztaty, konsultacje i spotkania w ramach grupy wsparcia, realizowany w ramach projektu „Siła bezsilnych – system wzajemnego wsparcia w ramach kręgu kobiet” pozwoli Ci odzyskać poczucie sensu życia po stracie, zrozumieć i zaakceptować mechanizmy, jakim podlegasz w tym trudnym czasie. Pomoże też powrócić do codzienności, wyciszyć się i odzyskać spokój.
Konstruując cykl, który jest poświęcony radzeniu sobie ze stratą, opracowałyśmy go w taki sposób, by wspomagał Cię w:
- lepszym rozumieniu własnych emocji, uczuć i trudnych stanów związanych ze stratą/żałobą, pozwoleniu sobie na ich adekwatne przeżycie
- poznaniu sposobów na konstruktywne przejście kolejnych faz radzenia sobie ze stratą
- umiejętności mobilizacji i podejmowania działań zmierzających do zaakceptowania zmiany i ukojenia żalu
- powrocie do codzienności, wyciszeniu się
- realizacji tego planu z pomocą specjalistów i doradców, w ramach warsztatów i konsultacji indywidualnych
- uzyskaniu niezbędnego wsparcia i poczucia przynależności do grupy, dzięki uczestnictwu w Kręgach Kobiet
Budowanie w sobie gotowości na akceptację zmiany to proces. Musisz dać sobie czas. Jednak ten czas to także inwestycja. Inwestycja w Ciebie, w Twoje życie i poczucie jego sensu i wartościowości.