O projekcie.
"Postanowiłem być szczęśliwy, ponieważ jest to dobre dla mojego zdrowia." VOLTAIRE
Nasze nastawienie do życia i do naszego zdrowia potrafi naprawdę wiele zmienić. Jeśli jest pozytywne, dodaje nam siły do walki z chorobą, do wyjścia z niej, a czasem – bo i tak przecież może się zdarzyć – do zaakceptowania życia takiego, jakim jest. W każdym przypadku możemy poprawić swoje samopoczucie, funkcjonowanie w rodzinie, w społeczeństwie.
Często jednak choroba wiąże się nie tylko z koniecznością rezygnacji z dotychczasowego stylu życia lub z niemożnością uczestniczenia w różnych aktywnościach. Osoby chore bywają dodatkowo stygmatyzowane i wyrzucane poza nawias społeczny, traktowane przemocowo, szczególnie, jeśli dotyka ich choroba, której na pierwszy rzut oka nie widać – na przykład depresja. Społeczeństwo ma także tendencje do obwiniania chorych, w przypadku niektórych schorzeń, o niewystarczającą profilaktykę zdrowotną, o zaniedbania. To poważny problem, utrudniający tym osobom walkę o „normalność” – jakkolwiek byśmy ją definiowali i obniżający poczucie własnej wartości.
Cykl „Ja – silniejsza w walce o zdrowie” obejmujący wykłady, warsztaty, konsultacje i spotkania w ramach grupy wsparcia, realizowany w ramach projektu „Siła bezsilnych – system wzajemnego wsparcia w ramach kręgu kobiet” pozwoli Ci zyskać poczucie akceptacji, ale także nauczyć się lepiej radzić sobie z chorobą, jaka Cię dotyka – bez względu na jej podłoże. Doda sił do radzenia sobie w tej trudnej sytuacji.
Konstruując cykl, który jest poświęcony życiu z chorobą, opracowałyśmy go w taki sposób, by wspomagał Cię w:
- lepszym rozumieniu związku pomiędzy zdrowiem fizycznym i psychicznym, wzajemnych wpływów pomiędzy nimi
- lepszym radzeniu sobie z mechanizmami obronnymi pojawiającymi się w chorobie,
- umiejętności mobilizacji i podejmowania działań zmierzających do lepszego funkcjonowania, albo – jeśli to możliwe – wyzdrowienia
- realizacji tego planu z pomocą specjalistów i doradców, w ramach warsztatów i konsultacji indywidualnych
- budowaniu adekwatnego poczucia własnej wartości, siły i sprawczości oraz dojrzałości i odpowiedzialności za własne życie i wybory, także w kwestii zdrowia i dbania o nie
- uzyskaniu niezbędnego wsparcia i poczucia przynależności do grupy, dzięki uczestnictwu w Kręgach Kobiet
Budowanie w sobie gotowości na przeciwstawienie się chorobie lub na zmiany w dotychczasowym życiu podyktowane chorobą to proces. Musisz dać sobie czas, by pozbyć się stosowanych dotąd mechanizmów, by wzmocnić swoje poczucie własnej wartości i sprawczości. Jednak ten czas to inwestycja. Inwestycja w Ciebie, w Twoje życie i w Twoje dobre samopoczucie.