Pewnego razu uczeń zapytał mistrza: „Jak długo trzeba oczekiwać na zmiany?” Mistrz odpowiedział: „Jak chcesz oczekiwać – to długo!

Konfucjusz zostawił nam po sobie często powtarzane zdanie – „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.” Nie do końca się z tym zgadzam – praca jest i zawsze będzie pracą, bo jest związana z określonymi obowiązkami, ale zdecydowanie szczęśliwsi jesteśmy, jeśli jest zgodna z naszymi aspiracjami i wartościami, możemy w niej wykorzystywać swoje mocne strony. Co jednak, kiedy nie udaje nam się zdobyć takiej pracy? Co nam stoi najczęściej na przeszkodzie i jak możemy sobie z tym poradzić?

OKREŚL SWOJE ZASOBY

Bardzo często zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, jak różne mamy predyspozycje do pełnienia określonych funkcji zawodowych. Na siłę staramy się dzielić zadania nie w zgodzie z potencjałem członków zespołu, a raczej działając z klucza „kto ma czas”. Zmuszamy się jako pracownicy, do wykonywania zawodów, które nie dają nam satysfakcji. Szukając pracy kierujemy się tym, czy jest blisko naszego domu i czy pensja jest wystarczająca, zapominając o innych aspektach. Co więcej, wielu pracodawców podczas rekrutacji nie stara się poznać osobowości kandydata, tylko jego kompetencje i umiejętności, zapominając, że wiedzę można uzupełnić. Wielu kandydatów do pracy nie zastanawia się, czy naprawdę praca w tym miejscu, na tym stanowisku, będzie tym, czego oczekują, czy też będzie rodzić frustrację. To niestety powoduje, że często ani pracodawca, ani pracownik nie są zadowoleni.

Jeśli nigdy się nie zastanawiałaś nad swoimi predyspozycjami zawodowymi możesz zacząć od prostych testów, jak np. test MBTIi. Nie jest to klasyczny test psychologiczny, może nam jednak pokazać, jakie są główne rysy naszej osobowości. Szesnaście typów osobowości jest tu podzielonych na cztery segmenty – Analitycy, Dyplomaci, Strażnicy i Odkrywcy, które różnią się między sobą głównymi potrzebami i predyspozycjami. Patrząc z perspektywy własnego typu lepiej zrozumiesz, dlaczego na przykład z łatwością przychodzi Ci koordynowanie pracy innych osób, ale niekoniecznie lubisz rzucać się w wir kreatywnej dyskusji lub odwrotnie.

Zdecydowanie bardziej zaawansowanym narzędziem jest test Gallupaii. To test do oceny Twoich naturalnych talentów. Dzięki niemu jesteś w stanie dużo bardziej świadomie dobrać zawód do wrodzonych predyspozycji. W odróżnieniu do poprzedniego testu ten jest płatny, ale też dużo bardziej szczegółowy. Diagnozuje natężenie 34 cech osobowości pokazując, jakie zasoby są u Ciebie najsilniejsze, a jakie najsłabsze. Wybór ścieżki zawodowej w zgodzie ze swoimi silnymi stronami zdecydowanie stanie się łatwiejszy. Oba testy dostępne są w języku polskim, linki znajdziesz na końcu artykułu.

Oczywiście możesz także skorzystać z możliwości spotkania z doradcą zawodowym – taka osoba w profesjonalny sposób pomoże Ci określić Twoje predyspozycje i zaplanować dalsze kroki na drodze do zdobycia upragnionej pozycji zawodowej. Bo praca jest tak obszerną częścią naszego życia, że warto pochylić się nad tym, by dobrać kierunek rozwoju zawodowego w zgodzie z naszymi naturalnymi zasobami, nie wbrew nim. Ważne też, by mieć świadomość własnej hierarchii wartości. Jeśli do pracy motywuje Cię podziw innych oraz wysoki status społeczny, zapewne wybierzesz inną ścieżkę kariery niż osoba, która chce być potrzebna i opiekować się innymi. I to jest w porządku – mamy prawo się różnić. To jakie są nasze predyspozycje, to jednak tylko pierwszy, choć bardzo ważny krok. To, o czym tak naprawdę chcę tu powiedzieć, to blokady, które uniemożliwiają nam realizację naszego wrodzonego potencjału.

PRACUJ NAD ZMNIEJSZENIEM BLOKAD

Jesteś taką osobą, która wie, że bardzo potrzebuje zmiany w życiu zawodowym? Mam na myśli zmianę pracy lub jej rozpoczęcie, ale też podjęcie decyzji o założeniu własnej firmy, o której od dawna się marzy. Może myślisz o tym, rozmawiasz, ale… tak naprawdę nie wykonujesz zadań, które zbliżyłyby Cię do upragnionego celu? Wciąż jest coś ważniejszego lub coś, co przeszkadza Ci podjąć konkretne kroki? Dobrze wiem o czym mówię, bo sama długo tkwiłam w tym punkcie, zanim zaczęłam wprowadzać realne zmiany. Znasz pojęcie prokrastynacji? Prokrastynacja – odkładanie zadań na później, przeważnie z powodu zaburzeń lękowych, depresyjnych, fobii społecznej. Osoba prokrastynująca odczuwa silną presję i zawód własną postawą.

Pierwszy ważny krok, to uświadomienie sobie, gdzie leży blokada i pogodzenie się z tym, że serwujemy sobie wymówki, by nie zacząć działać. Masz prawo się bać. Masz prawo nie mieć „zielonego pojęcia” od czego zacząć. Masz prawo czuć się osamotniona w podjęciu decyzji i mierzeniu się z konsekwencjami. Ale masz też prawo szukać pomocy. Masz prawo pracować nad sobą i odkrywać własne możliwości. My postaramy się w tym pomóc, najlepiej jak potrafimy – taki jest cel Fundacji Zielone Pojęcie. Przyjrzyj się dalej opisanym obszarom i zastanów się, co Ciebie trzyma w miejscu? Jakiej pomocy potrzebujesz?

1) Problem jest we mnie „Nie mam szansy dostać tej pracy, nie mam wymaganych umiejętności/doświadczenia.” „Zanim zacznę tym się zajmować, muszę skończyć kolejny kurs/studia/szkolenie.”

„Chciałabym stworzyć firmę i pracować wykorzystując swoją pasję, ale nikt tego nie kupi, takich firm jest przecież wiele.”

Czy te lub podobne zdania dźwięczą Ci często w głowie? Wewnętrzny krytyk nigdy nie milknie? Czy wątpliwości co do własnych możliwości, kompetencji, doświadczenia powodują, że ta upragniona zmiana ciągle jest przyszłością, a dzień realizacji jakoś nie nadchodzi? Istnieje duże

prawdopodobieństwo, że brakuje Ci po prostu wiary w siebie. Wiele osób ma z tym problem, szczerze mówiąc – w większości są to kobiety. To my często byłyśmy wychowywane w taki sposób, by się nie chwalić, „siedzieć w kącie, aż ktoś nas zauważy”, nie odzywać się, jeśli nikt nie pyta. Być „grzeczną dziewczynką”. Nic dziwnego, że poczucie sprawczości, wysokie poczucie własnej wartości i wiary w swoje możliwości jakoś nas ominęło… Tak, to bardzo trudny stan. Blokada związana z niskim poczuciem własnej wartości może zabić każdy, nawet najlepszy plan na życie. 

Nie jest to jednak wyrok. Można nad tym pracować. Można wzmacniać swoją odporność psychiczną, budować rezyliencję. Można sięgnąć po pomoc terapeutyczną i budować poczucie własnej wartości, przyglądając się swoim zasobom, zauważając je – bo każdy człowiek je posiada. Można wreszcie we współpracy ze specjalistami ułożyć konkretny plan budowania swojej ścieżki zawodowej i konsekwentnie, przy ich wsparciu, realizować jego kroki. Może będzie to dopracowanie CV i listu motywacyjnego, może zbudowanie strategii stworzenia własnej firmy, a może rzeczywiście zapisanie się na upragniony kurs pozwalający na pracę w wymarzonym zawodzie.

2) Problem jest w okolicznościach „Nie mogę ryzykować teraz zmiany, która może nie dać mi wystarczających dochodów, mam dzieci na utrzymaniu.” „Nie mogę iść teraz do pracy, kto się zajmie domem, dziećmi, mój partner tego nie zaakceptuje.” „Założenie własnej firmy to ryzyko, nie zniosę krytyki, jeśli mi się nie powiedzie.”

Wiesz, że my, ludzie, jesteśmy „zwierzętami społecznymi”, prawda? A jaka jest najważniejsza funkcja społeczności? Wsparcie. Czy Ty je dostajesz? Jeśli te zdania często przewijają się w Twoich myślach, to prawdopodobnie nie czujesz wystarczającego wsparcia. Bardzo trudno jest wtedy zaryzykować zmianę, bo lęk przed odrzuceniem i krytyką jest ogromnie silny. Jeszcze silniejszy staje się, gdy w grę wchodzi niebezpieczeństwo zachwiania się bezpieczeństwa i stabilizacji, a zmiana pracy niestety czasem wymaga podjęcia takiego ryzyka. Naturalnie to nasze najbliższe środowisko – partner, rodzina, przyjaciele – spełniają funkcję osób motywujących nas i wspierających. Nie zawsze jednak udało nam się zbudować tu pozytywne relacje, z różnych przyczyn. Czy to oznacza, że nie możemy sięgnąć w życiu po więcej? Absolutnie nie – nie poddawaj się.

Grupę wsparcia możemy odnaleźć także poza naszym najbliższym środowiskiem. Coraz częściej różne osoby organizują się spontanicznie wokół jakiegoś problemu, rozmawiają o nim, dzielą się doświadczeniami i radami. Dzięki temu poszczególne osoby w grupie mogą poczuć się wysłuchane i zrozumiane. A to wbrew pozorom bardzo wiele znaczy. Daje nam poczucie, że nie jesteśmy inne, dziwne, że wszystko z nami w porządku. Że mamy prawo do swoich emocji i uczuć. To z kolei pozwala budować siłę do podjęcia konkretnych działań, do odważenia się na to, co wcześniej wydawało się zagrażające, choć jawiło się jako jedyna droga do spełnienia.

Oczywiście często problem widzimy i w nas, i w okolicznościach, jeszcze bardziej komplikując sobie podjęcie decyzji o zmianie. To zamyka nas w czymś, co potocznie nazywane jest strefą komfortu, z komfortem nie ma jednak nic wspólnego. Powoli tracimy wiarę, że kiedykolwiek podejmiemy trud i odważymy się na pierwszy krok.

Satysfakcja z pracy i niezależność fi nansowa to podstawa naszego bezpieczeństwa i spokoju psychicznego. Jeśli natomiast masz zapewnione bezpieczeństwo, to możesz sięgać po więcej. Niezależność i samostanowienie dają więc wolność do dalszych wyborów, otwierają drogę dalszego rozwoju.

Konstruując pierwszy cykl w ramach projektu – cykl, który jest poświęcony właśnie uzyskiwaniu satysfakcji z pracy i niezależności finansowej, opracowałyśmy w taki sposób, by wspomagał Cię w:

– poznaniu własnych mocnych stron i zasobów, na których warto budować

– dookreśleniu jak powinna wyglądać Twoja ścieżka zawodowa, jakie kroki podjąć by zrealizować ten plan

– realizacji tego planu z pomocą specjalistów i doradców, w ramach warsztatów i konsultacji indywidualnych

– budowaniu adekwatnego poczucia własnej wartości, siły i sprawczości oraz dojrzałości i odpowiedzialności za własne życie i wybory

– uzyskaniu niezbędnego wsparcia i poczucia przynależności do grupy, dzięki uczestnictwu w Kręgach Kobiet.

Budowanie gotowości na tak poważną zmianę, jak zmiana ścieżki zawodowej to proces. Musisz dać sobie czas, by pozbyć się stosowanych dotąd mechanizmów blokujących podejmowanie decyzji, by wzmocnić swoje poczucie własnej wartości. Jednak ten czas to inwestycja. Inwestycja w spełnione, satysfakcjonujące życie zawodowe.

Katarzyna Wojciechowska

Udostępnij: