- Spotkania
Duchy z dziecięcego pokoju – rozmowa ze specjalistką
Dla wszystkich zainteresowanych - udział bezpłatny, bez limitu miejsc, transmisja online.
6 marca, 2021
Rozwój osobisty

Dla kogo?
Dzieci obarczone są ryzykiem stania się „pojemnikiem” na nieprzerobione trudności rodziców z okresu ich dzieciństwa. Moment pojawienia się dziecka w rodzinie przywołuje reprezentację własnej wczesnej relacji rodzice – dziecko. Lęk i niepokój opiekuna wynikający z funkcji rodzicielskiej sprawia, że jest on szczególnie otwarty na kwestie związane z własnym dzieciństwem. Jest to moment, gdy otwierają się drzwi dla „duchów z dziecięcego pokoju.” I najbardziej właściwy czas, by się z tymi duchami rozprawić.
Trudności w relacji z dzieckiem będą się uaktywniać w momentach, w których specyfika problemów rozwojowych dziecka dotykać będzie przeszłych, nierozwiązanych konfliktów rodzica.
„Jeśli ktoś usłyszy płacz matki, wtedy ona sama jest w stanie utulić swoje dziecko.”
Selma Fraiberg.
Szczegóły
W czas rodzicielstwa wchodzimy wyposażeni w to, co dostaliśmy od własnych rodziców i opiekunów. Doświadczenie nie zawsze jednak przynosi nam zasoby – czasami staje się dla nas obciążeniem i utrudnia bycie rodzicem. A przecież można powiedzieć, że zawsze możemy coś zarzucić swoim rodzicom: zbytnie pochłonięcie pracą, obowiązkami domowymi, brak kontroli nad agresją, uzależnienia, oziębłość lub emocjonalną niedostępność, czy też nadmierną lękowość. Każdy z pewnością znajdzie „kamień”, którym może rzucić w swojego rodzica, mówiąc mu „to twoja wina”. Stopniowo jednak uzyskujemy coraz więcej autonomii i po pokonaniu kryzysu tożsamościowego w okresie dorastania, jesteśmy w stanie samodzielnie sterować naszym rozwojem. Uzyskujemy za niego odpowiedzialność.
Jak jednak zacząć? Jak nie powielać błędów naszych opiekunów? Jak wychować własne dzieci na szczęśliwych ludzi, z wysokim poczuciem własnej wartości?
Dołącz do naszej rozmowy z Anią (online – udział jest bezpłatny), posłuchaj, zadaj pytania jeśli masz taką potrzebę. To niewielki wysiłek, za to ogromna możliwość rozwoju.
ANNA WĄSIK o sobie
Psychoterapią i wsparciem psychologicznym zajmuję się od 20 lat. Stale podnoszę swoje kwalifikacje poprzez udział w warsztatach, szkoleniach i konferencjach specjalistycznych.
Jestem absolwentką psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyłam Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej oraz Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży Centrum Dydaktyki i Leczenia Psychodynamicznego w Krakowie (obecnie Krakowskie Centrum Psychodynamiczne). Szkoliłam się też w Polskim Instytucie Ericksonowskim, ukończyłam między innymi dwuletnie międzynarodowe szkolenie „Zastosowanie podejścia systemowego i ustawień rodziny w psychoterapii”. Jestem Członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Brałam udział w międzynarodowym (Czechy, Niemcy), dwuletnim cyklu szkoleń w zakresie pracy terapeutycznej z kobietami i dziećmi – ofiarami nadużyć seksualnych. Ukończyłam kurs w zakresie neuropsychologii klinicznej dziecka. Jestem praktykiem metod KIDS’ SKILLS: “Dam Radę” i “Jestem z Ciebie dumny” Psychodynamiczne rozumienie człowieka wzbogacam o pracę z ciałem.
Kontakt z Anią: strona www, Facebook.
Miejsce i termin:
06.03 (sobota), godz. 17.00
Rozmowa będzie transmitowana online, na fanpage’ach Fundacji Zielone Pojęcie i Fundacji Lokalsi i Stowarzyszenia Człowiek na Granicy.
Polub nasze profile, by nie przegapić transmisji, lub dołącz do wydarzenia na Facebooku – przejdź do wydarzenia na Facebooku.
Cena i zgłoszenia:
Wydarzenie jest bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych, nie obowiązuje limit miejsc ani konieczność wcześniejszego zgłoszenia.
Dołącz do nas!
Spotkanie jest częścią projektu „Ja – Tu i Teraz” – przeczytaj o projekcie.