Spotkania

Pię(k/t)no – wystawa prac Kariny Czernek, Doroty Koperskiej i Jagody Krzywickiej (22.02 – 08.03)

Dla wszystkich zainteresowanych - udział bezpłatny, bez limitu miejsc


Data:
8 marca, 2021
Kategoria:
Wystawy

Dla kogo?

Zastanawiasz się, czy ta wystawa jest dla Ciebie?… A czy zadajesz sobie czasem pytanie: czym jest doskonałość?

Czy każdy z nas… Czy Ty!!! nosisz w sobie swoją definicję powiewającą ciągle na wietrze czasu, w którym żyjemy? A może odkrywasz w sobie rosnącą potrzebę uwolnienia piękna z zagrody i podarowania mu bardziej przestrzeni niż kształtu? Chcesz poczuć piękno w sobie czy je zobaczyć? Proponujemy jedno i drugie.

Wierzymy, że można to połączyć w procesie stopniowania. To jak degustacja a nie pożeranie przysmaku. Spójrz na siebie jak na smaczny kąsek lecz nie dla mediów tylko dla własnego podniebienia czyli oniemienia. Rozpoznaj się wśród pokulonych ciał po to, by po krótkiej medytacji dostrzec te same znajome przykurcze w procesie wypuszczania zielonych liści, otwierania pąków i w pełnym rozkwicie przy sprzyjającej pogodzie ducha.

Nie zapadamy się przecież w zwątpienie i osamotnienie w pełnym słońcu. Cień i chłód dopada nas w niedogrzanych czułością piwnicach naszych głów. Przynależymy do pewnych okoliczności bytowych. Nie jesteśmy wyjęci z kontekstów swoich rzeczywistości a jednak przecedzając swoje lęki przez gąbkę samoakceptacji jesteśmy niezależnie od gustów czystym pięknem. Nie bój się. Nikt tu nie chce się mądrzyć ani nikogo nawracać.

To wyłącznie wyspa Twojego zadumania nad sobą.

Prosimy nie mylić z zadufaniem.

Szczegóły

Piękno rozpraszane piętnem. Piętno uczepione piękna.

Dorota Koperska, Karina Czernek i Jagoda Krzywicka (fotograf, malarka i aktorka). Nie będzie w tym miejscu opisu ich dotychczasowych osiągnięć, nagród, zasług i medali. To bardzo osobisty projekt od zwyczajnych ludzi dla zwyczajnych ludzi. Niezwykłość snuje się gdzieś pomiędzy. To coś dla Ciebie, dla sąsiadów… dla dobra nas wszystkich.

Żebyśmy nie gubili już nóg i protez w tym biegu bardziej w górę i w dół niż do przodu. Marzeniem każdej z nas (współautorek) było i jest subtelne rozebranie się z form, foremek, pancerzy, kombinezonów, skorup, funkcji, pozycji, orderów i spojrzenie spokojnym okiem na tak mało nam znajome odbicie w drugim człowieku. Wszyscy mamy swoje imiona i znamiona. Z pierwszymi jesteśmy w miarę bezboleśnie oswojeni, z drugimi prawie wcale.

Każda z prac tej wystawy prowadzi nas do trochę innego rodzaju zjednoczenia. Wszystko zależy od naszej gotowości. Łatwo zadać sobie pytania o to, czy akceptujemy u innych odmienność i pewnego rodzaju podrapania i czy współczujemy z innymi ich słabo zagojone rany i pulsujące wciąż blizny. Dużo trudniej wpuścić takie pytania na grunt samych siebie i usłyszeć własne zdanie na temat swoich wartościowych identyfikatorów zwanych z rozpędu i przyzwyczajenia niedoskonałościami.

 

Kiedy?

Wystawa jest dostępna dla odwiedzających w terminie od 22.02 – 08.03.2021.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

 

Gdzie?

Dom Narodowy w Cieszynie, ul. Rynek 12, Galeria 12

 

Więcej o autorkach

Karina Czernek – malarka.

Malarka i ilustratorka książek dla dzieci. Tworzy prace w specjalnej technice własnej, łączącej malarstwo i tkaninę.

karinaczernek.pl

Facebook: @karinaczernekart

Instagram: @karinaczernek

.

Dorota Koperska – fotograf.

„Staram się zobaczyć to co na pierwszy rzut oka niezauważalne.”

Facebook: @Dorota Koperska Photography

Instagram: @koperskadorota

.

Jagoda Krzywicka – aktorka.

Aktorka dramatu (egzamin eksternistyczny Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie w 2000 roku). W latach 1992-1997 związana ze Stowarzyszeniem Teatralnym Centrum Sztuki KONTRAST w Bielsku-Białej. W 1997 r. dołączyła do zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. W latach 2008-2010 pracowała w Studium teatralnym im. Juliusza Osterwy w Bielsku-Białej.

Więcej o Jagodzie: www.teatr.bielsko.pl

Dołącz do Wesprzyj nas!

Dołącz do nas

Dołącz do nas jako wolontariusz lub partner

Dołącz

Zgłoś pomysł

Zgłoś pomysł na ciekawe wydarzenie
Zgłoś

Zagłosuj

Głosuj na pomysły już zgłoszone

Głosuj

Wesprzyj

Wesprzyj nas finansowo lub rzeczowo.

(by jak najwięcej osób
mogło korzystać z naszej pomocy)

Wesprzyj

Zgłoś Głosuj na pomysł!

Nasi partnerzy

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco.

Zobacz, co planujemy
w najbliższym czasie

i zapisz się na interesujące Cię wydarzenie.

Zobacz