1. Studencki Plener Artystyczny WIZJE w Cieszynie

Logo 1. Studencki Plener Artystyczny WIZJE w Cieszynie

O projekcie.

Pamiętasz z dzieciństwa pytania dorosłych – cioć, wujków, sąsiadów – kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz? Jeśli odpowiadałeś, odpowiadałaś, zgodnie ze społecznym oczekiwaniem, że lekarzem, sędzią, strażakiem, policjantem, księgową, fryzjerką… pewnie dorośli z aprobatą kiwali głowami, a na twarzach rodziców pojawiał się dumny uśmiech. Ale jeśli odpowiedź brzmiała mniej standardowo, na przykład malarzem, tancerzem czy muzykiem, to uśmiech pojawiał się dużo rzadziej, a komentarze dorosłych częściej pewnie szły w kierunku stwierdzeń „masz jeszcze czas”, albo – w przypadku starszych dzieci – „zastanów się, z czego będziesz żyć”. Większość z nas, wybierając szkołę średnią czy studia, słyszała dobre rady sprowadzające się do konkluzji „znajdź zawód, który da ci dobre pieniądze, nie bujaj w obłokach – to praca, nie przyjemność”.

Dwa najważniejsze dni Twojego życia to ten, w którym się urodziłeś oraz ten, w którym dowiedziałeś się, po co.

Mamy poczucie, że jednym ze środowisk, w których problem połączenia pasji z zawodem jest bardzo trudny jest środowisko artystyczne. Z jednej strony duża część społeczeństwa postrzega taką twórczość raczej jako hobby niż zawód, z drugiej samo środowisko artystyczne dystansuje się od obrazu artysty, dla którego twórczość jest tym, co ma generować zysk. Jak w takim razie młodzi ludzie, którzy czują, że to właśnie jest ich droga zawodowa, mają pogodzić te sprzeczne oczekiwania? Jak mogą poświęcić lata na kształcenie się w kierunku, w którym – za cichym przyzwoleniem ich własnego środowiska – nie powinni upatrywać możliwości utrzymania później siebie i swojej rodziny?

Trzeba mieć świadomość, że takie dylematy nie pozostają obojętne dla kształtowania obrazu siebie, dla budowania własnego wizerunku, wzmacniania poczucia sprawczości i niezależności. Nieliczni studenci uczelni artystycznych będą mieli to szczęście, że szybko nawiążą współpracę z galerią lub znajdą inny sposób, by wejść na stałe w wymarzony zawód i zdobyć silną pozycję. A prawdopodobnie w szeregach tych, którym się to nie uda, jest wielu bardzo utalentowanych i wrażliwych młodych ludzi, których dzieła mogłyby wiele wnieść w nasze życia.

Dlatego Fundacja Zielone Pojęcie rozpoczyna pilotażowy projekt, który ma na celu uwrażliwianie nas na sztukę młodych, ambitnych artystów, a jednocześnie im samym daje możliwość poznania zasad, narzędzi i mechanizmów, nabycia umiejętności, które dadzą im możliwość realizowania się w tym zawodzie.

Dla kogo?

W 1. Studenckim Plenerze Artystycznym WIZJE udział weźmie 12 studentów i studentek z ASP Wrocław, ASP Katowice i Instytutu Sztuk Plastycznych UŚ w Cieszynie, uczelnie te objęły honorowy patronat nad Projektem w 2021 roku. To pierwsze przedsięwzięcie tego typu i nasze pilotażowe działanie. Mamy ogromną nadzieję, że wzbudzi Wasze zainteresowanie i w kolejnych latach będziemy mogli działać szerzej – włączyć w działania kolejne uczelnie, objąć projektem większą liczbę osób i rozszerzyć go na studentów innych dziedzin.

Najgorsze dni tych, którzy lubią to, co robią, są lepsze, niż najlepsze dni tych, którzy nie lubią tego, co robią.

Co robimy?

To, co chcemy bardzo mocno podkreślić, to możliwość kontaktu z młodą sztuką, dostępną dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego organizujemy ogólnodostępną wystawę prac uczestników pleneru, dzięki czemu szerokie grono odbiorców będzie mogło podziwiać ich twórczość, co mamy nadzieję zachęci do zainwestowania w ich prace.

  • 30.07 – 31.08 prezentujemy kopie prac uczestników projektu w przestrzeniach miejskich i publicznych – przedruki prac pojawią się na Rynku i jego podsieniach oraz na płocie Parku Pokoju.
  • 30.07 – 04.08 – oryginały prac będzie można zobaczyć i nabyć w COK Dom Narodowy.
  • 06.08 – 31.08 – oryginały prac dostępne będą w Galerii 13 (Nowe Miasto, Cieszyn)
  • 04.08 – w Cafe Muzeum odbędzie się uroczysty wernisaż tych prac, które powstały podczas pleneru, prace te będzie można tam także podziwiać do końca sierpnia.

Ważną częścią projektu są spotkania i wykłady, które pozwolą uczestnikom zdobyć wiedzę z zakresu budowania własnej marki, dbania o przysługujące im prawa autorskie, współpracy z Galeriami Sztuki, czy prezentacji własnej twórczości. W działania te zaangażowały się autorytety wywodzące się ze środowiska artystycznego Cieszyna i Bielska:

  • Agata Smalcerz – dyrektor Galerii Bielskiej BWA, historyk sztuki, kurator, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
  • Joanna Wowrzeczka – artystka malarka i socjolożka sztuki, wykładowczyni akademicka, redaktorka, działaczka społeczna, radna miasta Cieszyna.
  • Tom Swoboda – artysta multimedialny, studiował na wydziale Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuki Pięknych.
01

Uczestnicy pleneru

Plener oficjalnie rozpoczęty! Trudno się nie uśmiechać, gdy widzimy tą niesamowitą energię i zaangażowanie - trzeba powiedzieć, że uczestnicy są naprawdę wyjątkowi :) Czas poznać tych, którzy tworzą 1. Studencki Plener Artystyczny WIZJE.

02

Warsztaty

Warsztaty plenerowe już za nami - uczestnicy rozentuzjazmowani i zadowoleni. Zobacz fotorelację z tych wydarzeń :)

03

Wernisaż

Wernisaż - najważniejszy, kulminacyjny punkt projektu, odbył się 4 sierpnia w Cieszynie, w Cafe Muzeum. Dziękujemy za przybycie i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. A jeśli wpadnie Wam w oko jakaś praca - zobaczcie ją w Cafe Muzeum, może zapragniecie mieć ją w swoim domu?

Wsparcie

Projekt zakończony.

Za całe wsparcie serdecznie dziękujemy!

Partnerzy:
Patroni:
Patroni Medialni:
Udostępnij: