Matkość

O projekcie.

Tworzę projekt artystyczny pod tytułem „Matkość”, we współpracy z siedmioma kobietami, które zechciały opowiedzieć mi swoje historie związane z macierzyństwem i ich kobiecą wytrzymałością.

MATKOŚĆ jest opowieścią o matkach/nie matkach/ kobietach, które przeżyły w życiu coś, co potencjalnie mogło je unicestwić. Ale one przetrwały, wygrały i zasadziły na doświadczeniu traumy swój ogród.

Każdą z opowiedzianych historii przekształcę w rysunek, który następnie stanie się projektem "spersonalizowanego" tatuażu, wytatuowanego gdzieś na ciele każdej z bohaterek.

Moje rysunki – tatuaże będą tworzone we współpracy
z moimi bohaterkami. Każda z opowiedzianych historii, zamieniona przez mnie na tatuaż, ma szansę na odczarowanie. Kiedyś tatuaże były codziennością, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W kulturach plemiennych znaki na ciele miały swój mocny i znaczący przekaz inicjacji, pozycji, przeżytych bitew. Mam nadzieję, że moje tatuaże – rysunki na ciele współpracujących w projekcie kobiet, będą dla nich jak talizmany symbolizujące ich siłę przetrwania.

Zapraszam do obejrzenia krótkiego intro o projekcie:

Jako artystka tworząca dotychczas kolaże, rysunki i obrazy będę w projekcie „Matkość” wykraczać poza moją dotychczasową sferę i obszar tworzenia. A one – matki – decydując się na zaufanie i opowiedzenie swoich historii – będą wykraczać poza strefę osobistej tajemnicy. Siedem rysunków powstałych na ciałach każdej z tych siedmiu kobiet, udokumentowanych zostanie również w formie wielkoformatowych fotografii, którym towarzyszyć będzie siedem historii zapisanych w formie audio. Równolegle powstanie również obszerna publikacja – książka artystyczna, dokumentująca projekt „Matkość”. W niej znajdą się zdjęcia, rysunki, zapisane historie oraz komentarze ekspertów, pomagające odbiorcom objąć i zrozumieć poznane historie.

Całość – zdjęcia, rysunki, filmy z procesu powstawania projektu i nagrania – zostanie pokazana w formie wystawy w galerii sztuki CSW Kronika w Bytomiu pod koniec sierpnia 2022. Wystawie towarzyszyć będzie promocja książki.

“Matkość” tworzona jest we współpracy i przy niesamowitej energii Fundacji Zielone Pojęcie oraz galerii CSW Kronika – organizacji prowadzonych przez niezwykle kobiety.

Dla kogo?

To bardzo potrzebny i prawdziwy projekt – potrzebny zarówno tym kobietom które odważają się  opowiedzieć o swoich walkach, jak i wszystkim innym matkom/niematkom które wciąż niosą je w sobie i żyją…

Tu możesz  zapoznać się z Regulaminem Projektu Matkość

 

                               

Co robimy?

To długi projekt, bo na wysłuchanie każdej z kobiet potrzebuję sporo czasu. Przede wszystkim z szacunku dla Was i Waszych historii. By dogłębnie zrozumieć emocje, motywy, wczuć się w każdą sytuację. Będziemy się więc poznawać krok po kroku, powoli, by dać sobie wzajemnie przestrzeń na przeżywanie i na otwarcie się. Będzie to wyglądało tak:

Listopad/grudzień 2021 – z nadesłanych zgłoszeń wybieramy osoby, z którymi autorka projektu – Agula Swoboda porozmawia online. Z tej grupy wybierze 7 kobiet, które zaprosi do dalszych spotkań.

Styczeń/luty 2022 – rozmowy z zaproszonymi do udziału w projekcie kobietami, będą opowiadały swoje historie. Na bazie tych opowieści, dla każdej z nich i w porozumieniu z nią, Agula zaprojektuje personalizowany tatuaż, który będzie symbolem jej walki, przeżyć, dokonań.

Marzec/kwiecień 2022 – zaprzyjaźnione studio wykona zaprojektowane tatuaże na wybranym przez każdą z kobiet miejscu na ciele.

Marzec-czerwiec 2022 – z materiałów zebranych podczas całego procesu – zdjęć, nagrań rozmów, filmów, powstanie książka artystyczna – album, dokumentujący wszystkie siedem historii. Zajmiemy się korektą, ostatecznym składem i drukiem.

Lipiec 2022 – będziemy przygotowywać się do wystawy prac powstałych w czasie projektu w galerii sztuki CSW Kronika w Bytomiu.

Sierpień 2022 – odbędzie się wystawa, która zbiegnie się z wydaniem albumu.

 

Wsparcie

Żeby zrealizować cały projekt potrzebujemy Państwa wsparcia. Będziemy wdzięczne za każdą kwotę która zasili nasze działania artystyczne oraz wydanie książki o Matkości, ale także za każdy inny rodzaj pomocy, która pozwoli nam szerzyć ideę projektu i dotrzeć z nią do jak największej liczby osób.

Szukamy więc ludzi, firm, organizacji, którzy tak jak my uważają, że czas opowiadać szczerze nie tylko o blaskach, ale
i o cieniach macierzyństwa.

Jeśli chcesz udzielić wsparcia finansowego możesz wpłacić darowiznę w dowolnej wysokości bezpośrednio na konto Fundacji 57 8113 0007 2001 0051 0916 0001, z dopiskiem Matkość w tytule przelewu.

Jeśli chcesz wesprzeć projekt w jakikolwiek inny sposób skontaktuj się z Kasią:

tel. 519 323 928 lub mail kasia@zielone-pojecie.com

Za całe wsparcie serdecznie dziękujemy!

Udostępnij: