O projekcie.

Tworzę projekt artystyczny pod tytułem „Matkość”, we współpracy z siedmioma kobietami, które zechciały opowiedzieć mi swoje historie związane z macierzyństwem i ich kobiecą wytrzymałością.

MATKOŚĆ jest opowieścią o matkach/nie matkach/ kobietach, które przeżyły w życiu coś, co potencjalnie mogło je unicestwić. Ale one przetrwały, wygrały i zasadziły na doświadczeniu traumy swój ogród.

Każdą z opowiedzianych historii przekształcę w rysunek, który następnie stanie się projektem "spersonalizowanego" tatuażu, wytatuowanego gdzieś na ciele każdej z bohaterek.

Moje rysunki – tatuaże będą tworzone we współpracy
z moimi bohaterkami. Każda z opowiedzianych historii, zamieniona przez mnie na tatuaż, ma szansę na odczarowanie. Kiedyś tatuaże były codziennością, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W kulturach plemiennych znaki na ciele miały swój mocny i znaczący przekaz inicjacji, pozycji, przeżytych bitew. Mam nadzieję, że moje tatuaże – rysunki na ciele współpracujących w projekcie kobiet, będą dla nich jak talizmany symbolizujące ich siłę przetrwania.

Zapraszam do obejrzenia krótkiego intro o projekcie:

Jako artystka tworząca dotychczas kolaże, rysunki i obrazy będę w projekcie „Matkość” wykraczać poza moją dotychczasową sferę i obszar tworzenia. A one – matki – decydując się na zaufanie i opowiedzenie swoich historii – będą wykraczać poza strefę osobistej tajemnicy. Siedem rysunków powstałych na ciałach każdej z tych siedmiu kobiet, udokumentowanych zostanie również w formie wielkoformatowych fotografii, którym towarzyszyć będzie siedem historii zapisanych w formie audio. Równolegle powstanie również obszerna publikacja – książka artystyczna, dokumentująca projekt „Matkość”. W niej znajdą się zdjęcia, rysunki, zapisane historie oraz komentarze ekspertów, pomagające odbiorcom objąć i zrozumieć poznane historie.

Całość – zdjęcia, rysunki, filmy z procesu powstawania projektu i nagrania – zostanie pokazana w formie wystawy w galerii sztuki CSW Kronika w Bytomiu pod koniec sierpnia 2022. Wystawie towarzyszyć będzie promocja książki.

“Matkość” tworzona jest we współpracy i przy niesamowitej energii Fundacji Zielone Pojęcie oraz galerii CSW Kronika – organizacji prowadzonych przez niezwykle kobiety.

Dla kogo?

To bardzo potrzebny i prawdziwy projekt – potrzebny zarówno tym kobietom które odważają się opowiedzieć o swoich walkach, jak i wszystkim innym matkom/niematkom które wciąż niosą je w sobie i żyją…

Tu możesz zapoznać się z Regulaminem Projektu Matkość

 

Co robimy?

To długi projekt, bo na wysłuchanie każdej z kobiet potrzebuję sporo czasu. Przede wszystkim z szacunku dla Was i Waszych historii. By dogłębnie zrozumieć emocje, motywy, wczuć się w każdą sytuację. Będziemy się więc poznawać krok po kroku, powoli, by dać sobie wzajemnie przestrzeń na przeżywanie i na otwarcie się. Będzie to wyglądało tak:

Listopad/grudzień 2021 – z nadesłanych zgłoszeń wybieramy osoby, z którymi autorka projektu – Agula Swoboda porozmawia online. Z tej grupy wybierze 7 kobiet, które zaprosi do dalszych spotkań.

Styczeń/luty 2022 – rozmowy z zaproszonymi do udziału w projekcie kobietami, będą opowiadały swoje historie. Na bazie tych opowieści, dla każdej z nich i w porozumieniu z nią, Agula zaprojektuje personalizowany tatuaż, który będzie symbolem jej walki, przeżyć, dokonań.

Marzec/kwiecień 2022 – zaprzyjaźnione studio wykona zaprojektowane tatuaże na wybranym przez każdą z kobiet miejscu na ciele.

Marzec-czerwiec 2022 – z materiałów zebranych podczas całego procesu – zdjęć, nagrań rozmów, filmów, powstanie książka artystyczna – album, dokumentujący wszystkie siedem historii. Zajmiemy się korektą, ostatecznym składem i drukiem.

Lipiec 2022 – będziemy przygotowywać się do wystawy prac powstałych w czasie projektu w galerii sztuki CSW Kronika w Bytomiu.

Sierpień 2022 – odbędzie się wystawa, która zbiegnie się z wydaniem albumu.

 

Wsparcie

Żeby zrealizować cały projekt potrzebujemy Państwa wsparcia. Będziemy wdzięczne za każdą kwotę która zasili nasze działania artystyczne oraz wydanie książki o Matkości, ale także za każdy inny rodzaj pomocy, która pozwoli nam szerzyć ideę projektu i dotrzeć z nią do jak największej liczby osób.

Szukamy więc ludzi, firm, organizacji, którzy tak jak my uważają, że czas opowiadać szczerze nie tylko o blaskach, ale
i o cieniach macierzyństwa.

Jeśli chcesz udzielić wsparcia finansowego możesz wpłacić darowiznę w dowolnej wysokości bezpośrednio na konto Fundacji 57 8113 0007 2001 0051 0916 0001, z dopiskiem Matkość w tytule przelewu.

Jeśli chcesz wesprzeć projekt w jakikolwiek inny sposób skontaktuj się z Kasią:

tel. 519 323 928 lub mail kasia@zielone-pojecie.com

Za całe wsparcie serdecznie dziękujemy!

MATKOŚĆ POCZTÓWKA

Minimalna kwota wsparcia: 30

Pocztówka

MATKOŚĆ POCZTÓWKA

Minimalna kwota wsparcia: 50

Pocztówka z podziękowaniem za wpłatę

Minimalna kwota wsparcia: 100

Pocztówka z podziękowaniem za wpłatę i małym szkicem od Aguli

SOMETHING TO SAY

Minimalna kwota wsparcia: 500

Rysunek na papierze, 21×15 cm, 2019, praca oprawiona.

Dwoje bardzo różnych ludzi pod postacią zwierząt próbuje rozmawiać o rzeczach najistotniejszych. Każdy z nich ma coś ważnego do powiedzenia, do usłyszenia, do przemilczenia.

ZMIANA KIERUNKU

Minimalna kwota wsparcia: 500

Rysunek na papierze, 15×15, 2019, praca oprawiona.

Mamy w sobie moc by zmienić sytuację, siebie, kogoś obok. Mamy w sobie moc by zawrócić lot ptaków, ponoć niemożliwy do zawrócenia.

TĘSKNOTA, Z serii ‘Matkość’

Minimalna kwota wsparcia: 3500

Olej na płótnie, 70×60 cm, 2021

Kobieta, człowiek w masce na twarzy, matka. Wpatrzona w przyszłość, tęsknie wyczekującą lepszych momentów. To obraz z serii Matkość, który opowiada o tym, że nie łatwo układać świat przewrócony do góry nogami.

SEN O STRACHU

Minimalna kwota wsparcia: 1100

Kolaż na papierze, 40×50 cm, 2021

Sen o strachu to powrót do wspomnień i lęków. Delikatna sarna to symbol nadziei i ufnego parzenia w przyszłość. Zbieramy się w sobie i idziemy dalej, strząsając z ramion bagaż złych słów i myśli.

ZAPOMNIENIE, Z serii Matkość

Minimalna kwota wsparcia: 1000

Kolaż na papierze, 45×35 cm, 2021, praca oprawiona.

Miłości nikt nie opisuje jako bitwy w której jedna strona oddaje się zwycięstwo walkowerem. Bitwa matka-dzieci jest jedną z najtrudniejszych, najbardziej emocjonalnie wyczerpujących i najszybciej zapominanych.

BÓL

Minimalna kwota wsparcia: 1000

Kolaż na papierze, 40×30 cm, 2021.

Ktoś kiedyś powiedział, że potrafimy być dla siebie bardziej okrutni niż ludzie dookoła nas. Zadajemy sobie ból, bo nie wiemy jak siebie kochać i doceniać. Jesteśmy surowymi władcami naszego kraju JA.

DYSTANS

Minimalna kwota wsparcia: 1000

Kolaż na papierze, 30×20 cm, 2020, praca oprawiona.

Śpimy, wstajemy, ubieramy się, malujemy. W pracy uśmiech, w szkole trzeba znać odpowiedzi na pytania, w towarzystwie śmiać z nieśmiesznych żartów. Kolaż opowiada o tym, że powinniśmy dać sobie prawo do nabrania zdrowego dystansu do życia, do nałożenia kaptura i popatrzenia w głąb siebie.

SIŁACZKA

Minimalna kwota wsparcia: 600

Rysunek na papierze, 21×15 cm, 2019, praca oprawiona.

Portret kobiety, matki. Siłaczka bez kobiecej kokieterii, z dodatkowymi rękami do pracy i sercem dla wszystkich. Niesie w sobie wszystko.

FRIDA

Minimalna kwota wsparcia: 600

Rysunek na papierze, 20×13 cm, 2019, praca oprawiona.

Portret dziewczynki, delikatnej sarenki, która przez małe radyjko intuicyjnie odbiera sygnały z innego duchowego świata.

TO DLA NAS ZA DUŻO

Minimalna kwota wsparcia: 600

Rysunek na papierze, 20×13 cm, 2020, praca oprawiona.

Przybyliśmy z kosmosu myśli i gestów. Ziemia jest dla nas za duża. Za dużo tu słów, krzyku i nieprawdziwych zdarzeń. Jesteśmy kosmitami wśród ludzi.

BÓL

Minimalna kwota wsparcia: 600

Rysunek na papierze, 21×15, 2020, praca oprawiona.

Ból zarówno ciała i duszy skupia naszą uwagę i zarządza procesami poznawczymi. Zaczynamy chronić siebie i szukamy miejsc schronienia. Czasem te miejsca zostają tylko chwilową kryjówką, czasem stają się naszą tożsamością.

OGRÓD, Z serii ‘Matkość

Minimalna kwota wsparcia: 1000

Kolaż na papierze, 40×30 cm, 2021

Wewnętrzny ogród zasadzony jest na zaoranej, ciężkiej glebie i wyrasta z potrzeby serca i siły. Sami decydujemy czy wyrośnie piękny i zielony, czy uschnie bez podlewania.

ZDALNIE, Z serii ‘Matkość’

Minimalna kwota wsparcia: 950

Kolaż na papierze, 25×20 cm, 2021

To kolaż o narzuconym dystansie społecznym, samotności i ogromnej potrzebie bliskości drugiego człowieka. Również swojej własnej.

GNIAZDO, Z serii Matkość

Minimalna kwota wsparcia: 950

Rysunek na papierze, 35×30, 2021, praca oprawiona.

Gniazdo jest metaforą domu i zarazem pewnego ograniczenia. Jest schronieniem, terenem ogrodzonym i miejscem bezpieczeństwa. Co jest poza gniazdem? Tam można polecieć wysoko. Tam można też zginąć.

ZAPLĄTANIE, Z serii ‘Matkość’

Minimalna kwota wsparcia: 900

Kolaż na papierze, 35×30 cm, 2020, praca oprawiona.

Kobieta, lalka, zabawka, matka. Każdy może się pogubić w tej drodze.

Kolaż zrobiony w hołdzie tym matkom, które nie czują się zawsze “poukładane i na miejscu”.

Tym, które zaplątały się w rzeczywistość i trudno im odnaleźć prawdziwą siebie.

TĘSKNOTA, Z serii ‘Matkość

Minimalna kwota wsparcia: 900

Kolaż na papierze, 26×23 cm, 2021

Kobieta, człowiek w masce na twarzy, matka. Wpatrzona w przyszłość, tęsknie wyczekująca lepszych momentów. To prototyp i szkic do obrazu z serii Matkość.

WKURW

Minimalna kwota wsparcia: 600

Rysunek na papierze, 20×13 cm, 2019, praca oprawiona.

ZŁOŻONOŚĆ NATURY

Minimalna kwota wsparcia: 600

Rysunek na papierze, 20×13, 2019, praca oprawiona.

Portret mężczyzny. Czujnego obserwatora z głową kaczki i wnętrzem białego, bajkowego niedźwiedzia.

NIEDOPASOWANIE, Z serii ‘Matkość’

Minimalna kwota wsparcia: 650

Kolaż na papierze, 21×21 cm, 2019

Kobieta, matka, córka. Wszystkie elementy jednej całości kruchej istoty. Jakiś element naszej tożsamości zgubił się po drodze. Której części brakuje? Czy można ją odtworzyć na nowo?

NIEPOMALOWANA, Z serii 'Matkość'

Minimalna kwota wsparcia: 700

Kolaż na papierze, 25×16 cm, 2021, praca oprawiona.

Niepomalowana matka z rozmazaną twarzą. Codzienność kobiet, gdzie priorytetem jest zawsze strona mniejsza. Fit mamy nie istnieją.

KONDYCJA, Z serii 'Matkość'

Minimalna kwota wsparcia: 700

Kolarz na papierze, 30×25, 2021, praca oprawiona.

Matka – zwierzątko domowe. Oswojone i wielofunkcyjne. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, z ufnością zapomina to, co najgorsze.

KOŁYSANKA, Z serii ‘Matkość’

Minimalna kwota wsparcia: 750

Kolaż na papierze, 30×22 cm, 2020, praca oprawiona.

Pamiętam jak moja babcia śpiewała mi kołysanki, bo mama nie miała czasu. Zapamiętałam wszystkie melodie i słowa. Teraz ja mam za sobą śpiewanie moim dzieciom, o tych samych misiach, kotach i nieistniejących stworach. A w nich te same strachy i nadzieje.

Z serii ‘Matkość’

Minimalna kwota wsparcia: 800

Kolaż na papierze, 20×20 cm, 2021, praca oprawiona.

Portret kobiety, matki. Oko jest symbolem jej intuicji, czepek ograniczeń na które zgodziła się dobrowolnie zostając matką. Róż jest połączeniem ze światem marzeń, które często w matkości pozostają na trzecim palnie.

TRUDNA DECYZJA

Minimalna kwota wsparcia: 800

Kolaż na papierze, 20×30 cm, 2020, praca oprawiona.

To kolaż o kobiecie, która chciała bardzo mieć dziecko. Marzyła o tym, a życie przepływało obok.

Kiedy w końcu spotkała mężczyznę swojego życia, on dziecka nie chciał z nią mieć.

Kobieta została jego bezdzietną żoną, bo pokochała go bardziej niż swoje najgłębsze marzenie.

MATKOŚĆ

Minimalna kwota wsparcia: 800

Rysunek na papierze, 22×15 cm, 2019, praca oprawiona.

Portret kobiety, matki, obrończyni słabszych istnień. Można się za nią schować. Absolutnie archetypiczna postać, bogini życia, trzymająca niepewność za dziób.

Dołącz do Wesprzyj nas!

Dołącz do nas

Dołącz do nas jako wolontariusz lub partner

Dołącz

Zgłoś pomysł

Zgłoś pomysł na ciekawe wydarzenie
Zgłoś

Zagłosuj

Głosuj na pomysły już zgłoszone

Głosuj

Wesprzyj

Wesprzyj nas finansowo lub rzeczowo.

(by jak najwięcej osób
mogło korzystać z naszej pomocy)

Wesprzyj

Zgłoś Głosuj na pomysł!

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco.

Zobacz, co planujemy
w najbliższym czasie

i zapisz się na interesujące Cię wydarzenie.

Zobacz