O projekcie.

Potrzebuję Waszych Opowieści

Tworzę projekt artystyczny pod tytułem „Matkość”
i poszukuję siedmiu kobiet, które zechcą opowiedzieć mi swoje historie związane z macierzyństwem i ich kobiecą wytrzymałością.

MATKOŚĆ będzie opowieścią o matkach/nie matkach/ kobietach, które przeżyły w życiu coś, co potencjalnie mogło je unicestwić. Ale one przetrwały, wygrały
i zasadziły na doświadczeniu traumy swój ogród.

Chciałabym każdą z opowiedzianych historii przekształcić w rysunek, który następnie stanie się projektem "spersonalizowanego" tatuażu, wytatuowanego gdzieś na ciele każdej z bohaterek.

Moje rysunki – tatuaże będą tworzone we współpracy
z moimi bohaterkami. Każda z opowiedzianych historii, zamieniona przez mnie na tatuaż, ma szansę na odczarowanie. Kiedyś tatuaże były codziennością, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W kulturach plemiennych znaki na ciele miały swój mocny i znaczący przekaz inicjacji, pozycji, przeżytych bitew. Mam nadzieję, że moje tatuaże – rysunki na ciele współpracujących w projekcie kobiet, będą dla nich jak talizmany symbolizujące ich siłę przetrwania.

Zapraszam do obejrzenia krótkiego intro o projekcie.

Potrzebuję Waszych opowieści – czekam na Wasze zgłoszenia.

Wyślij mail na adres: kontakt@matkosc.pl

Jako artystka tworząca dotychczas kolaże, rysunki i obrazy będę w projekcie „Matkość” wykraczać poza moją dotychczasową sferę i obszar tworzenia. A one – matki – decydując się na zaufanie i opowiedzenie swoich historii – będą wykraczać poza strefę osobistej tajemnicy. Siedem rysunków powstałych na ciałach każdej z tych siedmiu kobiet, udokumentowanych zostanie również w formie wielkoformatowych fotografii, którym towarzyszyć będzie siedem historii zapisanych w formie audio. Równolegle powstanie również obszerna publikacja – książka artystyczna, dokumentująca projekt „Matkość”. W niej znajdą się zdjęcia, rysunki, zapisane historie oraz komentarze ekspertów, pomagające odbiorcom objąć i zrozumieć poznane historie.

Całość – zdjęcia, rysunki, filmy z procesu powstawania projektu i nagrania – zostanie pokazana w formie wystawy w galerii sztuki CSW Kronika w Bytomiu pod koniec sierpnia 2022. Wystawie towarzyszyć będzie promocja książki.

“Matkość” tworzona jest we współpracy i przy niesamowitej energii Fundacji Zielone Pojęcie oraz galerii CSW Kronika – organizacji prowadzonych przez niezwykle kobiety.

Dla kogo?

To bardzo potrzebny i prawdziwy projekt – potrzebny zarówno tym kobietom które odważą się opowiedzieć o swoich walkach, jak i wszystkim innym matkom/niematkom które wciąż niosą je w sobie i żyją…

Jeśli więc czujesz tak samo i chcesz podzielić się swoją historią – napisz do mnie.

Wyślij mail na adres: kontakt@matkosc.pl

W mailu opisz wstępnie, bardzo krótko, swoją historię (maksymalnie 2000 znaków). Na tej podstawie ze zgłoszeń wybiorę osoby, z którymi umówię się na spotkanie online, by lepiej je poznać. Dopiero wtedy podejmę decyzję o zaproszeniu Cię do projektu.

Pamiętaj, że to odważny projekt, a Ty biorąc w nim udział decydujesz się na odsłonięcie siebie i swojej trudnej historii. Ma to jednak ważny cel – wszystkie potrzebujemy poczucia, że jesteśmy zrozumiane i akceptowane. Potwierdzenia, że trudności związane z macierzyństwem to nie wstyd, a powód do dumy… Czas odczarować szkodliwe mity. Czas powiedzieć głośno, że nie zawsze jest nam łatwo i że bycie matką, mimo wielu niezaprzeczalnie pięknych chwil i spełnienia, to także wyrzeczenia, a nierzadko ogromne cierpienie.

Przed wysłaniem zgłoszenia zapoznaj się z Regulaminem Projektu Matkość

 

Co robimy?

Zastanawiasz się, jak to wszystko będzie wyglądało? To długi projekt, bo na wysłuchanie każdej z kobiet potrzebuję sporo czasu. Przede wszystkim z szacunku dla Was i Waszych historii. By dogłębnie zrozumieć emocje, motywy, wczuć się w każdą sytuację. Będziemy się więc poznawać krok po kroku, powoli, by dać sobie wzajemnie przestrzeń na przeżywanie i na otwarcie się. Będzie to wyglądało tak:

Październik/listopad 2021 – z nadesłanych zgłoszeń wybiorę te osoby, z którymi porozmawiam online. Poznamy się, wyjaśnię wszystkie szczegóły projektu. Z tej grupy wybiorę 7 kobiet, które zaproszę do dalszych spotkań.

Listopad/grudzień 2021 – z zaproszonymi do udziału w projekcie kobietami będziemy spotykać się, rozmawiać, poznawać się, będą opowiadały mi swoje historie. Na bazie tych opowieści, dla każdej z nich i w porozumieniu z nią, zaprojektuję personalizowany tatuaż, który będzie symbolem jej walki, przeżyć, dokonań.

Styczeń/luty 2022 – zaprzyjaźnione studio wykona zaprojektowane tatuaże na wybranym przez każdą z kobiet miejscu na ciele.

Marzec – czerwiec 2022– z materiałów zebranych podczas całego procesu – zdjęć, nagrań rozmów, filmów, powstanie książka artystyczna – album, dokumentujący wszystkie siedem historii. Zajmiemy się korektą, ostatecznym składem i drukiem.

Lipiec 2022 – będziemy przygotowywać się do wystawy prac powstałych w czasie projektu w galerii sztuki CSW Kronika
w Bytomiu.

Sierpień 2022 – odbędzie się wystawa, która zbiegnie się z wydaniem albumu.

Wsparcie

Żeby zrealizować cały projekt potrzebujemy Państwa wsparcia. Będziemy wdzięczne za każdą kwotę która zasili nasze działania artystyczne oraz wydanie książki o Matkości, ale także za każdy inny rodzaj pomocy, która pozwoli nam szerzyć ideę projektu i dotrzeć z nią do jak największej liczby osób.

Szukamy więc ludzi, firm, organizacji, którzy tak jak my uważają, że czas opowiadać szczerze nie tylko o blaskach, ale
i o cieniach macierzyństwa.

Jeśli chcesz udzielić wsparcia finansowego możesz wpłacić darowiznę w dowolnej wysokości bezpośrednio na konto Fundacji 57 8113 0007 2001 0051 0916 0001, z dopiskiem Matkość w tytule przelewu.

Jeśli chcesz wesprzeć projekt w jakikolwiek inny sposób skontaktuj się z Kasią:

tel. 519 323 928 lub mail kasia@zielone-pojecie.com

Za całe wsparcie serdecznie dziękujemy!

Dołącz do Wesprzyj nas!

Dołącz do nas

Dołącz do nas jako wolontariusz lub partner

Dołącz

Zgłoś pomysł

Zgłoś pomysł na ciekawe wydarzenie
Zgłoś

Zagłosuj

Głosuj na pomysły już zgłoszone

Głosuj

Wesprzyj

Wesprzyj nas finansowo lub rzeczowo.

(by jak najwięcej osób
mogło korzystać z naszej pomocy)

Wesprzyj

Zgłoś Głosuj na pomysł!

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco.

Zobacz, co planujemy
w najbliższym czasie

i zapisz się na interesujące Cię wydarzenie.

Zobacz