Gry serialove

Logo Gry serialove

O projekcie.

Czy czasem zadajesz sobie pytania: Kim ja jestem? Jaki jest sens mojego życia? Dlaczego świat jest tak beznadziejnie urządzony?

Czy czasem odczuwasz samotność, brak motywacji do działania, trudności w budowaniu relacji z rówieśnikami, rodzicami, innymi osobami, a nawet z samym sobą?

Czy czasem trudno Ci poradzić sobie z emocjami, z określeniem własnej tożsamości, zaakceptować wymagania jakie stawiają przed Tobą dorośli, życie, świat?

 

Faktem jest, że dzisiejszy świat jest inny niż ten, w którym dorastali Twoi rodzice, choć wydaje się to paradoksem, bo przecież mamy tyle ułatwień, tyle możliwości. Niestety wraz z rozwojem i nowoczesnymi technologiami przyszła do nas masa zagrożeń, jak na przykład:

  • obniżone poczucie własnej wartości – bo na każdym kroku jesteśmy oceniani, porównywani do sztucznie wykreowanych i wyidealizowanych wzorów.
  • niepewność i wstyd – bo wszystko, co zrobimy, powiemy, wszystkie nasze potknięcia mogą w okamgnieniu stać się publiczne, dostępne dla setek, tysięcy, a nawet milionów osób.
  • poczucie bezsensu – bo nie mamy jednoznacznego wpływu na gospodarkę, klimat, kulturę, a one na nas tak. Nie mamy innego świata, jedyne, co możemy zrobić to nauczyć się mądrze żyć w tym, który jest.

Żeby sobie dobrze radzić musimy znać siebie, swoje potrzeby i wartości, rozumieć co się z nami dzieje i co dzieje się z innymi ludźmi. Mieć świadomość otaczających nas zagrożeń, umieć weryfikować prawdziwość informacji, a także świadomie wybierać, co ze świata zewnętrznego ma mieć na nas wpływ, a co chcemy zostawić obok.

Projekt Gry Serialove powstał właśnie po to, by młodzi ludzie mieli możliwość przyjrzenia się temu, co dzieje się w ich życiu i jak chcą nim kierować, ale w inny, ciekawy sposób. Będziemy wspólnie pracować na bazie seriali – najpierw tych, które z jakiegoś powodu są dla Was ważne, które poruszają ważne tematy, a potem tworząc własny serial. Przygotujemy, nakręcimy i wypuścimy w świat. To Wy będziecie scenarzystami_kami, reżyserami_kami, aktorami_kami. Będzie to realny głos młodego pokolenia, mówiący o tym, co dla Was ważne.

W przygotowaniu i koordynacji projektu uczestniczą członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Cieszyna, bo trudno, żeby ktoś lepiej od Was samych wiedział, czego dokładnie potrzebujecie. A ten projekt ma być o Was i dla Was.

Dla kogo?

Uwaga!
Ze względu na duże zainteresowanie projektem, rozszerzamy zasięg działania projektu „Gry serialove” – teraz obejmuje on nie tylko powiat cieszyński, ale całe województwo śląskie!
W związku z tym, regulamin projektu został zaktualizowany.

Projekt dedykujemy młodzieży ze szkół średnich w województwie Śląskim – zgłosić się może każdy uczeń i uczennica. Szukamy 12 osób, które chcą wziąć udział w ciekawej aktywności, która da im możliwość rozwoju i lepszego rozumienia siebie.

Udział w projekcie jest nieodpłatny, ale to nie oznacza, że nie wiąże się z odpowiedzialnością:

  • WARTOŚCI – to nie będzie tylko zabawa w kręcenie filmów, choć mamy nadzieję, że spędzimy razem fantastyczny czas. Projekt ma jednak ważny cel: ma pomóc Wam i innym młodym ludziom w lepszym rozumieniu siebie i innych, budowaniu własnej tożsamości i zdrowych, bezpiecznych relacji. Zgłoś się, jeśli czujesz, że jest to dla Ciebie ważne.
  • WSPÓŁPRACA – pracujemy w grupie 12 osób, a to oznacza, że wynik zależy od solidarnej współpracy i zaangażowania. Obecność na zajęciach, aktywny udział i realizacja wspólnie określonego planu to podstawa uczestnictwa, ale i niezły test dojrzałości 😉

Pamiętaj, że wysłanie zgłoszenia nie oznacza automatycznie przyjęcia do projektu, a jedynie wyrażenie chęci. Wszystkie zainteresowane osoby zostaną zaproszone na wrześniowe spotkanie organizacyjne, gdzie będzie można poznać szczegóły projektu i podjąć ostateczną decyzję o udziale.

 

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Standardy Ochrony Małoletnich

REGULAMIN „Gry Serialove”

 

Co robimy?

Znajdziesz tu ogólny plan projektu, ale terminy poszczególnych zajęć będą ustalane już z uczestnikami/czkami.

sierpień/wrzesień 2024 – rekrutacja do projektu

  • na 19.09.2024 planujemy spotkanie z osobami zainteresowanymi udziałem w projekcie i z opiekunami (dotyczy osób poniżej 18 r.ż.)

październik/listopad 2024 – analiza wybranego wspólnie serialu

Kanwą tej pracy będzie wspólnie wybrany, jeden z wielu dostępnych na platformach cyfrowych, serial. Dokonamy jego analizy pod kątem zachowań i emocji bohaterów, relacji między nimi, celu narracji i jej wpływu na widza. Dowiemy się, jak tworzyć serial, reklamę, jak funkcjonują media, jaki mają na nas wpływ, jak odróżnić fake news od prawdziwych informacji, opowiemy o zjawiskach towarzyszących rozwojowi technologii – np. hejt w Internecie. Będzie to praca przygotowawcza przed kolejnymi etapami.

  • Praca z zawodową aktorką/reżyserką – 6h (3 spotkania)
  • Praca z terapeutką – 2h (1 spotkanie)

grudzień 2024/styczeń 2025 – praca nad scenariuszem

Wspólnie będziemy tworzyć scenariusz własnego serialu, którego motywem przewodnim będą ważne w życiu wartości. Będziemy starali się zobrazować, jak wpływają one na to kim jesteśmy, jak się zachowujemy i co czujemy, jak budujemy relacje, a także na jakie przeszkody napotykamy w tych obszarach.

Tworzenie scenariusza to doskonała forma arteterapii, która pozwala uczestnikom przyjrzeć się z dystansu swoim problemom, odnaleźć sposoby ich rozwiązywania, a w konsekwencji dostrzec sprawczość nad własnym życiem. Służy też wypracowaniu własnych narzędzi do poszukiwania dobrostanu, akceptacji siebie, poprawy relacji w szkole oraz poza nią – kontakt z rówieśnikiem, to jedna z kluczowych umiejętności uzyskanych w projekcie. Warsztaty uczą też umiejętności pracy w zespole, wypowiadania własnego zdania, pobudzają wyobraźnię, rozwijają pasję.

  • Praca ze scenarzystką/pedagożką – 6h (3 spotkania)
  • Praca z terapeutką – 2h (1 spotkanie)

luty/maj 2025 – realizacja serialu

Realizacja, na podstawie wypracowanych scenariuszy, krótkich odcinków serialu (3-4 minutowych). Być może zajdzie także konieczność przygotowania poza warsztatami synopsisu czy treatmentu. Projekt zakłada pomoc w profesjonalnym montażu i obróbce surówki filmowej.

  • Praca z aktorką/reżyserką i scenarzystką/pedagożką – 8h (4 spotkania)
  • Praca z terapeutką – 2h (1 spotkanie)

czerwiec 2025 – konferencja podsumowująca i promocja efektów projektu

 

 

Na zakończenie projektu zostanie zorganizowana projekcja wytworzonych w ramach projektu filmów – miniserialu, na który zostaną zaproszeni przedstawiciele grona pedagogicznego, rodzice oraz osoby pracujące z młodzieżą oraz oczywiście sama młodzież. Kluczowe jest dla nas to, aby stworzyć przestrzeń dla otwartej i szczerze dyskusji oraz zachęcić uczestników do refleksji nad tym, w jaki sposób wartości prezentowane w filmie mogą być implementowane w ich własnym życiu i społecznościach.

 

Miniserial zostanie także opublikowany w Internecie (m.in. na YouTube czy na stronie internetowej fundacji) wraz z dostępem do raportu podsumowującego projekt, będącego swego rodzaju przewodnikiem, w którym opisane zostaną narzędzia pracy możliwe do wykorzystania w interwencji kryzysowej i pomocy psychologicznej. Zawierać będzie istotne wskazówki, jak zauważyć osobę w kryzysie, gdzie skierować ją po pomoc i z jakich narzędzi korzystać w kontakcie z nią.

Wsparcie

„Grant realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI”

 

Wspierają nas także:

Młodzieżowa Rada Miasta Cieszyna

Starostwo Powiatowe w Cieszynie

Uniwersytet Śląski

 

 

Masz pomysł jak pomóc nam w realizacji projektu i/lub rozpowszechnieniu jego rezultatów? Napisz do nas na adres: kasia@zielone-pojecie.com

Udostępnij: